Skip to main content

Scholars

First-Year Students

VIEW: Alphabetical By Group
Rhianna Absher

Environmental Sciences, Class of 2025

Moayad Al Bayyari

Computer Science, Class of 2025

Holly Albright

Environmental Engineering, Class of 2026

Nyela Allen

Computer Science, Class of 2024

Ryan Argent

Environmental Engineering, Class of 2024

Muskan Aslam

Biomedical and Health Sciences Engineering, Class of 2024

Kamryn Auger

Biological Sciences, Class of 2024

Morgan Ayscue

Biological Engineering, Class of 2024

Ayden Baer

Computer Engineering, Class of 2025

Malik Beason

Mechanical Engineering, Class of 2025

Gaven Bell

Biological Sciences, Class of 2023

Anthony Bell

Electrical Engineering, Class of 2026

Ellen Benitez

Civil Engineering, Class of 2025

Geneva Benson

Animal Science, Class of 2026

Arana Blake

Chemistry, Class of 2023

Alysha Blake

Aerospace Engineering, Class of 2026

Zachary Boulton

Mechanical Engineering, Class of 2023

Abigail Braswell

Animal Science, Class of 2026

Samantha Britt

Biological Sciences, Class of 2025

Austin Brown

Paper Sci & Engr/Chem Engr, 2025

Sara Buchanan

Biological Sciences, Class of 2023

Emma Budden

Microbiology, Class of 2025

Landon Burt

Chemical Engineering, Class of 2023

Maggie Campbell

Microbiology, Class of 2024

Lila Cantrell

Forest Management, Class of 2024

Gregory Capps

Aerospace Engineering, Class of 2024

Patrick Cardona-Cosner

Environmental Sciences, Class of 2026

Erica Castillo-Duran

Chemical Engineering, Class of 2024

Mika'el Chabeda

Agricultural Science, Class of 2024

Danielle Chadwick

Biological Sciences, Class of 2024

Nadia Chapple

Materials Science and Engineering, Class of 2024

Jamel Clarke

Computer Science, Class of 2025

Rex Colvard

Chemical Engineering, Class of 2026

Allison Copeland

Human Biology, Class of 2024

Braeden Coughlin

Aerospace Engineering, Class of 2024

Erica Council

Mathematics, Class of 2023

Eliette Crenshaw

Microbiology, Class of 2025

Martha Crisp

Mechanical Engineering, Class of 2024

Cody Curran

Technology Engineering and Design , Class of 2025

Sharonda Daniels

Computer Science, Class of 2024

Madison Darley

Biological Sciences, Class of 2023

Laiya Davis

Civil Engineering, Class of 2026

Andrew DelBene

Aerospace Engineering, Class of 2026

Makayla Destafino

Plant Biology, Class of 2026

Minh-Thu Dinh

Electrical Engineering, Class of 2023

Madeline Ellis

Biological Sciences, Class of 2024

Lucas Embry

Mechanical Engineering, Class of 2022

Robert English

Computer Science, Class of 2025

Kaleb Estridge

Paper Science and Engineering, Class of 2023

Fiona Evans

Biological Sciences, Class of 2026

Morgan Fairbanks

Marine Sciences, Class of 2023

Erik Fernandez

Mechanical Engineering, Class of 2024

Isabel Fricke

Polymer and Color Chemistry, Class of 2024

Catherine Gamewell

Biological Engineering, Class of 2023

Marco Garcia

Mechanical Engineering, Class of 2025

Sydney Gardner

Biological Sciences, Class of 2026

Brynna Glover

Biological Sciences, Class of 2026

Zoe Glover

Mechanical Engineering, Class of 2026

Lillian Godwin

Animal Science, Class of 2025

Laura Gomez Rodriguez

Biological Engineering, Class of 2023

Cristal Gonzalez-Valdez

Mathematics Education, Class of 2025

Samantha Graff

Aerospace Engineering, Class of 2024

Casey Greene

Computer Science, Class of 2023

Benjamin Greenly

Biological Sciences, Class of 2023

Cooper Hagaman

Aerospace Engineering, Class of 2023

Salem Hailu

Biological Sciences, Class of 2023

Sarah Hall

Biomedical and Health Sciences Engineering, Class of 2022

Kate Hamilton

Elementary Education, Class of 2026

Alexa Hamm

Animal Science, Class of 2023

Elijah Hammonds

Mechanical Engineering, Class of 2024

Lukan Hardin

Computer Science, Class of 2024

Skylar Harrelson

Chemical Engineering, Class of 2023

Kaleb Harrison

Physics, Transfer Class of 2026

Zeeshawn Hasnain

Computer Science, Class of 2026

Alberto Hererra

Construction Engineering, Class of 2025

Mohammed Hijazi

Industrial Engineering, Class of 2023

Michael Hinson

Civil Engineering, Class of 2023

Myra Holder

Genetics, Class of 2023

Trent Hooley

Biological Engineering, Class of 2022

Evans Humphreys

Biological Sciences, Class of 2025

Ariana Infante

Chemistry, Class of 2026

Willamina Ingle

Biochemistry, Class of 2026

Bella Insignares

Fisheries, Wildlife, and Conservation Biology, Class of 2025

Chloe Israel

Computer Science, Class of 2026

Jamal Issa

Mechanical Engineering, Class of 2022

Niambé James

Sustainable Materials and Technology, Class of 2022

Sydney Johnson

Nutrition Science, Class of 2025

Ashton Jones

Science Education, Class of 2024

Xavier Jones

Computer Science, Class of 2025

Robert "Luke" Joyce

Mechanical Engineering, Class of 2022

Roberto Juarez-Vera

Aerospace Engineering, Class of 2026

Harris Khan

Computer Science, Class of 2025

Kiran Khan

Biological Sciences, Class of 2026

Mohhid Kidwai

Computer Science, Class of 2023

Kathryn King

Mathematics Education, Class of 2023

Elisabeth Kitchin

Agroecology and Sustainable Food Systems, Class of 2023

Sarah Krementz

Fisheries, Wildlife, and Conservation, Class of 2023

Heidy Labra-Franco

Mathematics Education, Class of 2024

Anna Lawrence

Chemical Engineering, Class of 2023

Jonathan Lawrence

Computer Science, Class of 2025

Madison Lawson

Agroecology & Sustainable Food Systems, Class of 2025

Bethany Lee

Science Education - Biology Concentration, 2025

Cindy Liu

Animal Science, Class of 2023

Natalie Locklear

Biochemistry, Class of 2025

Amber Locklear

Aerospace Engineering, Class of 2026

Andrew Lopez

Computer Science, Class of 2023

Sydney Lucas

Polymer and Color Chemistry, Class of 2024

Safina Luu

Industrial Engineering, Class of 2025

Rafael Macababat

Mechanical Engineering, Class of 2023

Lacey Malinksy

Biological Sciences, Class of 2022

Logan Manns

Medical Engineering, Class of 2025

Luis Maradiaga

Computer Science, Class of 2024

Gabrielle Martin

Mathematics Education, Class of 2025

Maria Mata-Reyes

Science Education - Biology Concentration, Class of 2025

Landon Mayhew

Animal Science, Class of 2025

Liam McCarthy

Forest Management, Class of 2025

Mya McDowell

Microbiology, Class of 2023

Chrishaud McLeod

Computer Science, Class of 2025

Javian McMilan

Animal Science, Class of 2026

John Miller

Applied Mathematics, Class of 2026

Jonathan Moore

Industrial Engineering, Class of 2022

David Moore

Biochemistry, Class of 2023

Sahmad Moore

Computer Engineering, Class of 2025

Abby Moreland-Holsomback

Biological Sciences, Class of 2025

Benjamin Morris

Biomedical and Health Sciences Engineering, Class of 2022

Hannah Morris

Elementary Education, Class of 2025

Afzaa Mujibur Rahman

Biomedical & Health Sciences Engineering, Class of 2026

Trey Mumma

Environmental Sciences, Class of 2025

Yohana Nava-Trejo

Elementary Education, Class of 2025

Nyssa Ndey-Bongo

Plant Biology, Class of 2024

Emory New

Biological Engineering, Class of 2022

Theodore Nguyen

Engineering, Class of 2026

Lane Nickson

Computer Science, Class of 2024

Brianna O'Briant

Mechanical Engineering, Class of 2026

Selma Okyere-Badoo

Biochemistry, Class of 2022

Stephanie Ortiz

Aerospace Engineering, Class of 2025

Jonah Ottie

Mechanical Engineering, Class of 2026

Chandler Parrish

Sustainable Materials and Technology, Class of 2024

Tyler Paryz

Computer Science, Class of 2024

Rhett Pasour

Horticultural Science, Class of 2024

Krith Patel

Biological Sciences, Class of 2022

Dharmin Patel

Mechanical Engineering, Class of 2024

Ethan Patten

Mathematics, Class of 2026

Chloe Patterson

Polymer and Color Chemistry, Class of 2023

Rishik Pavani

Computer Science, Class of 2026

Maya Payne-Wiens

Electrical Engineering, Class of 2023

Roman Peace

Computer Science, Class of 2024

Ruben Pelayo Quezada

Aerospace Engineering, Class of 2024

Mark Petrilli

Aerospace Engineering, Class of 2026

Amani Petway

Life Sciences First Year - Biological Sciences Intended, 2025

Dylan Pham

Chemical Engineering, Class of 2024

Eric Phan

Polymer and Color Chemistry, Class of 2024

Sarah Phillips

Mathematics Education, Statistics, Class of 2023

Melissa Poff

Forest Management, Class of 2022

Deana Poteat

Animal Science, Class of 2026

Lanie Prevatte

Animal Science, Class of 2023

Salena Price

Electrical and Computer Engineering, Class of 2026

Matthew Pugliese

Electrical Engineering, Class of 2026

Teresa Purello

Environmental Sciences, Class of 2023

Vitus Putra

Computer Science, Class of 2022

Bhairavy Puviindran

Biomedical and Health Sciences Engineering, Class of 2022

Elias Ramos

Biological Sciences, Class of 2023

Paul Randolph

Aerospace Engineering, Class of 2025

Samuel Ray-Alverson

Mechanical Engineering, Class of 2023

Ethan Renfro

Animal Science, Class of 2023

Caleb Rinderer

Electrical Engineering, Class of 2022

Devin Roberts

Electrical Engineering, Class of 2026

Joel Robinson

Civil Engineering, Class of 2026

Kerwin Rodriguez

Aerospace Engineering, Class of 2023

Jordan Roed

Industrial Engineering, Class of 2023

Bruno Rosa

Aerospace Engineering, Class of 2026

Dominic Sapoch

Mechanical Engineering, Class of 2022

Avery Schrage

Industrial Engineering, Class of 2024

Alexander Scruggs

Electrical Engineering, Class of 2026

Rhiannon See

Natural Resources, Class of 2023

Renee Sessoms

Animal Science, Class of 2022

Kerrington Shade

Mechanical Engineering, Class of 2021

Diya Shah

Human Biology, Class of 2026

Rebekah Sharpe

Elementary Education, Class of 2026

Christopher Shupe

Biochemistry, Class of 2022

Courtney Smith

Fisheries, Wildlife and Conservation Biology, Class of 2022

Constance Smith

Biological Sciences, Class of 2023

Madilyn Smith

Mathematics, Class of 2024

Courtney Smith

Elementary Education, Class of 2025

Brianna Soto

Computer Science, Class of 2025

Hilton Stallworth

Mechanical Engineering, Class of 2024

Mason Stimach

Aerospace Engineering, Class of 2026

Ashleigh Stocks

Human Biology, Class of 2026

Paul Stokley

Computer Engineering, Class of 2022

Emma Stone

Computer Science, Class of 2022

Kyanna Sumpter

Elementary Education, Class of 2022

Ashton Sumpter

Engineering, Class of 2026

Dante Sutton

Electrical and Computer Engineering, Class of 2022

Kodjo Tanou

Computer Engineering, Class of 2024

Jessica Terrones

Mathematics Education, Class of 2022

Emanuella Tran

Environmental Sciences, Class of 2026

Victoria Tuggle

Industrial Engineering, Class of 2025

Meredith Tunstall

Biochemistry, Class of 2025

Jason Urrutia

Computer Science, Class of 2025

Manuel Valbuena

Environmental Engineering, Class of 2024

Elizabeth Vanegas

Science Education, Class of 2022

Jafeth Vasquez Cerros

Civil Engineering, Class of 2023

Alexandra Veverka

Crop and Soil Sciences, Class of 2022

Luis Villalobos

Aerospace Engineering, Class of 2023

Christal Walker

Industrial Engineering, Class of 2022

Jacob Walker

Computer Engineering, Class of 2022

Morgan Walker

Environmental Engineering, Class of 2025

Adam Wampler

Environmental Sciences, Class of 2024

Luna Wang

Chemical Engineering, Class of 2023

Henry Weaver

Civil Engineering, Class of 2023

Jobie White

Science Education, Class of 2025

Maia Wilde

Environmental Sciences, Class of 2026

Cameron Williams

Chemical Engineering, Class of 2021

Martia Williams

Mathematics Education, Class of 2022

Sebastian Williams

Biochemistry, Class of 2022

Breeyonna Williams

Civil Engineering, Class of 2024

Nyana Williams

Biological Sciences, Class of 2024

Lillian Williams

Civil Engineering, Class of 2024

Aiden Winters

Microbiology, Class of 2022

Brendan Yoo

Chemical Engineering, Class of 2024

Reece Yount

Mechanical Engineering, Class of 2026

Jimin Yu

Computer Science, Class of 2025

Andrea Zamudio

Industrial Engineering, Class of 2024

Class of 2023

Gaven Bell

Biological Sciences, Class of 2023

Arana Blake

Chemistry, Class of 2023

Zachary Boulton

Mechanical Engineering, Class of 2023

Sara Buchanan

Biological Sciences, Class of 2023

Landon Burt

Chemical Engineering, Class of 2023

Erica Council

Mathematics, Class of 2023

Madison Darley

Biological Sciences, Class of 2023

Minh-Thu Dinh

Electrical Engineering, Class of 2023

Kaleb Estridge

Paper Science and Engineering, Class of 2023

Morgan Fairbanks

Marine Sciences, Class of 2023

Catherine Gamewell

Biological Engineering, Class of 2023

Laura Gomez Rodriguez

Biological Engineering, Class of 2023

Casey Greene

Computer Science, Class of 2023

Benjamin Greenly

Biological Sciences, Class of 2023

Cooper Hagaman

Aerospace Engineering, Class of 2023

Salem Hailu

Biological Sciences, Class of 2023

Alexa Hamm

Animal Science, Class of 2023

Skylar Harrelson

Chemical Engineering, Class of 2023

Mohammed Hijazi

Industrial Engineering, Class of 2023

Michael Hinson

Civil Engineering, Class of 2023

Myra Holder

Genetics, Class of 2023

Mohhid Kidwai

Computer Science, Class of 2023

Kathryn King

Mathematics Education, Class of 2023

Elisabeth Kitchin

Agroecology and Sustainable Food Systems, Class of 2023

Sarah Krementz

Fisheries, Wildlife, and Conservation, Class of 2023

Anna Lawrence

Chemical Engineering, Class of 2023

Cindy Liu

Animal Science, Class of 2023

Andrew Lopez

Computer Science, Class of 2023

Rafael Macababat

Mechanical Engineering, Class of 2023

Mya McDowell

Microbiology, Class of 2023

David Moore

Biochemistry, Class of 2023

Chloe Patterson

Polymer and Color Chemistry, Class of 2023

Maya Payne-Wiens

Electrical Engineering, Class of 2023

Sarah Phillips

Mathematics Education, Statistics, Class of 2023

Lanie Prevatte

Animal Science, Class of 2023

Teresa Purello

Environmental Sciences, Class of 2023

Elias Ramos

Biological Sciences, Class of 2023

Samuel Ray-Alverson

Mechanical Engineering, Class of 2023

Ethan Renfro

Animal Science, Class of 2023

Kerwin Rodriguez

Aerospace Engineering, Class of 2023

Jordan Roed

Industrial Engineering, Class of 2023

Rhiannon See

Natural Resources, Class of 2023

Constance Smith

Biological Sciences, Class of 2023

Jafeth Vasquez Cerros

Civil Engineering, Class of 2023

Luis Villalobos

Aerospace Engineering, Class of 2023

Luna Wang

Chemical Engineering, Class of 2023

Henry Weaver

Civil Engineering, Class of 2023

Class of 2024

Nyela Allen

Computer Science, Class of 2024

Ryan Argent

Environmental Engineering, Class of 2024

Muskan Aslam

Biomedical and Health Sciences Engineering, Class of 2024

Kamryn Auger

Biological Sciences, Class of 2024

Morgan Ayscue

Biological Engineering, Class of 2024

Maggie Campbell

Microbiology, Class of 2024

Lila Cantrell

Forest Management, Class of 2024

Gregory Capps

Aerospace Engineering, Class of 2024

Erica Castillo-Duran

Chemical Engineering, Class of 2024

Mika'el Chabeda

Agricultural Science, Class of 2024

Danielle Chadwick

Biological Sciences, Class of 2024

Nadia Chapple

Materials Science and Engineering, Class of 2024

Allison Copeland

Human Biology, Class of 2024

Braeden Coughlin

Aerospace Engineering, Class of 2024

Martha Crisp

Mechanical Engineering, Class of 2024

Sharonda Daniels

Computer Science, Class of 2024

Madeline Ellis

Biological Sciences, Class of 2024

Erik Fernandez

Mechanical Engineering, Class of 2024

Isabel Fricke

Polymer and Color Chemistry, Class of 2024

Samantha Graff

Aerospace Engineering, Class of 2024

Elijah Hammonds

Mechanical Engineering, Class of 2024

Lukan Hardin

Computer Science, Class of 2024

Ashton Jones

Science Education, Class of 2024

Heidy Labra-Franco

Mathematics Education, Class of 2024

Sydney Lucas

Polymer and Color Chemistry, Class of 2024

Luis Maradiaga

Computer Science, Class of 2024

Nyssa Ndey-Bongo

Plant Biology, Class of 2024

Lane Nickson

Computer Science, Class of 2024

Chandler Parrish

Sustainable Materials and Technology, Class of 2024

Tyler Paryz

Computer Science, Class of 2024

Rhett Pasour

Horticultural Science, Class of 2024

Dharmin Patel

Mechanical Engineering, Class of 2024

Roman Peace

Computer Science, Class of 2024

Ruben Pelayo Quezada

Aerospace Engineering, Class of 2024

Dylan Pham

Chemical Engineering, Class of 2024

Eric Phan

Polymer and Color Chemistry, Class of 2024

Avery Schrage

Industrial Engineering, Class of 2024

Madilyn Smith

Mathematics, Class of 2024

Hilton Stallworth

Mechanical Engineering, Class of 2024

Kodjo Tanou

Computer Engineering, Class of 2024

Manuel Valbuena

Environmental Engineering, Class of 2024

Adam Wampler

Environmental Sciences, Class of 2024

Lillian Williams

Civil Engineering, Class of 2024

Breeyonna Williams

Civil Engineering, Class of 2024

Nyana Williams

Biological Sciences, Class of 2024

Brendan Yoo

Chemical Engineering, Class of 2024

Andrea Zamudio

Industrial Engineering, Class of 2024

Class of 2025

Rhianna Absher

Environmental Sciences, Class of 2025

Moayad Al Bayyari

Computer Science, Class of 2025

Ayden Baer

Computer Engineering, Class of 2025

Malik Beason

Mechanical Engineering, Class of 2025

Ellen Benitez

Civil Engineering, Class of 2025

Samantha Britt

Biological Sciences, Class of 2025

Austin Brown

Paper Sci & Engr/Chem Engr, 2025

Emma Budden

Microbiology, Class of 2025

Jamel Clarke

Computer Science, Class of 2025

Eliette Crenshaw

Microbiology, Class of 2025

Cody Curran

Technology Engineering and Design , Class of 2025

Robert English

Computer Science, Class of 2025

Marco Garcia

Mechanical Engineering, Class of 2025

Lillian Godwin

Animal Science, Class of 2025

Cristal Gonzalez-Valdez

Mathematics Education, Class of 2025

Alberto Hererra

Construction Engineering, Class of 2025

Evans Humphreys

Biological Sciences, Class of 2025

Bella Insignares

Fisheries, Wildlife, and Conservation Biology, Class of 2025

Sydney Johnson

Nutrition Science, Class of 2025

Xavier Jones

Computer Science, Class of 2025

Harris Khan

Computer Science, Class of 2025

Jonathan Lawrence

Computer Science, Class of 2025

Madison Lawson

Agroecology & Sustainable Food Systems, Class of 2025

Bethany Lee

Science Education - Biology Concentration, 2025

Natalie Locklear

Biochemistry, Class of 2025

Safina Luu

Industrial Engineering, Class of 2025

Logan Manns

Medical Engineering, Class of 2025

Gabrielle Martin

Mathematics Education, Class of 2025

Maria Mata-Reyes

Science Education - Biology Concentration, Class of 2025

Landon Mayhew

Animal Science, Class of 2025

Liam McCarthy

Forest Management, Class of 2025

Chrishaud McLeod

Computer Science, Class of 2025

Sahmad Moore

Computer Engineering, Class of 2025

Abby Moreland-Holsomback

Biological Sciences, Class of 2025

Hannah Morris

Elementary Education, Class of 2025

Trey Mumma

Environmental Sciences, Class of 2025

Yohana Nava-Trejo

Elementary Education, Class of 2025

Stephanie Ortiz

Aerospace Engineering, Class of 2025

Amani Petway

Life Sciences First Year - Biological Sciences Intended, 2025

Paul Randolph

Aerospace Engineering, Class of 2025

Courtney Smith

Elementary Education, Class of 2025

Brianna Soto

Computer Science, Class of 2025

Victoria Tuggle

Industrial Engineering, Class of 2025

Meredith Tunstall

Biochemistry, Class of 2025

Jason Urrutia

Computer Science, Class of 2025

Morgan Walker

Environmental Engineering, Class of 2025

Jobie White

Science Education, Class of 2025

Jimin Yu

Computer Science, Class of 2025

Class of 2026

Holly Albright

Environmental Engineering, Class of 2026

Anthony Bell

Electrical Engineering, Class of 2026

Geneva Benson

Animal Science, Class of 2026

Alysha Blake

Aerospace Engineering, Class of 2026

Abigail Braswell

Animal Science, Class of 2026

Patrick Cardona-Cosner

Environmental Sciences, Class of 2026

Rex Colvard

Chemical Engineering, Class of 2026

Laiya Davis

Civil Engineering, Class of 2026

Andrew DelBene

Aerospace Engineering, Class of 2026

Makayla Destafino

Plant Biology, Class of 2026

Fiona Evans

Biological Sciences, Class of 2026

Sydney Gardner

Biological Sciences, Class of 2026

Zoe Glover

Mechanical Engineering, Class of 2026

Brynna Glover

Biological Sciences, Class of 2026

Kate Hamilton

Elementary Education, Class of 2026

Kaleb Harrison

Physics, Transfer Class of 2026

Zeeshawn Hasnain

Computer Science, Class of 2026

Ariana Infante

Chemistry, Class of 2026

Willamina Ingle

Biochemistry, Class of 2026

Chloe Israel

Computer Science, Class of 2026

Roberto Juarez-Vera

Aerospace Engineering, Class of 2026

Kiran Khan

Biological Sciences, Class of 2026

Amber Locklear

Aerospace Engineering, Class of 2026

Javian McMilan

Animal Science, Class of 2026

John Miller

Applied Mathematics, Class of 2026

Afzaa Mujibur Rahman

Biomedical & Health Sciences Engineering, Class of 2026

Theodore Nguyen

Engineering, Class of 2026

Brianna O'Briant

Mechanical Engineering, Class of 2026

Jonah Ottie

Mechanical Engineering, Class of 2026

Ethan Patten

Mathematics, Class of 2026

Rishik Pavani

Computer Science, Class of 2026

Mark Petrilli

Aerospace Engineering, Class of 2026

Deana Poteat

Animal Science, Class of 2026

Salena Price

Electrical and Computer Engineering, Class of 2026

Matthew Pugliese

Electrical Engineering, Class of 2026

Devin Roberts

Electrical Engineering, Class of 2026

Joel Robinson

Civil Engineering, Class of 2026

Bruno Rosa

Aerospace Engineering, Class of 2026

Alexander Scruggs

Electrical Engineering, Class of 2026

Diya Shah

Human Biology, Class of 2026

Rebekah Sharpe

Elementary Education, Class of 2026

Mason Stimach

Aerospace Engineering, Class of 2026

Ashleigh Stocks

Human Biology, Class of 2026

Ashton Sumpter

Engineering, Class of 2026

Emanuella Tran

Environmental Sciences, Class of 2026

Maia Wilde

Environmental Sciences, Class of 2026

Reece Yount

Mechanical Engineering, Class of 2026